VARAK EMPRİME BASKI

VARAK EMPRİME BASKI

Varak, taşıyıcı bir polyester film üzerine özel kaplama makinalarıyla boya ve alüminyum kaplanarak elde edilen, ilk zamanlarda daha çok matbaacılık sektöründe kullanılan ama son 30-40 yıldır da tekstil sektörüne giren bir kaplama malzemesidir. Varak filminin tekstil ve matbaa dışında cam, seramik, deri ve plastik malzemeler üzerinde de kullanım alanı vardır.
Buradaki esas, taşıyıcı film üzerindeki kaplamanın bir termoplastik tutkal, ısı ve pres vasıtasıyla kumaş üzerine aktarılmasıdır. Son 15 senede varak artık tekstilde aynen reaktif, pigment ve dispers boyalar gibi özellikle kumaşlara verdiği sıra dışı parlak ve metalik efektler dolayısıyla vazgeçilmez bir ürün olarak yerini almıştır.
Son yıllarda tekstil varakları sadece altın ve gümüş rengi gibi dar bir alana sıkışmaktan çıkmış diğer renkleri de bünyesine aldığı gibi multicolor çok renkli varakların da üretimi başlamıştır. Bu varaklar ayrıca metalize olan, olmayan ve parlak, mat ve yarı mat gibi özelliklerle çok geniş bir renk ve desen skalasına sahip olmuşlardır.
Varak baskıda sektörün öncülerinden olan firmamız aylık 600.000m varak baskı kapasitesiyle desen, sıvama (komple kaplama), kum(smog) gibi desen teknikleri ve 8000’den fazla renk ve desenden oluşan varaklarıyla hizmetinizdedir.

Özel baskılar, basılacak mamule dikkat çekici özellikler ve baskıya farklı efektler kazandırmak için yapılır. Varak baskı da özel baskılardan biridir ve piyasada önemli bir yere sahiptir. Varak baskı, kalıpla desenin olduğu bölgeye yapıştırıcı aktarıldıktan sonra özel varak kâğıtlarının yapıştırıldığı bir baskı çeşididir. Varak baskıda, yapıştırıcı aktarılan kısma yapıştırılan ve deseni gösteren kâğıtlar (folyolar) kullanılır. Varak baskıda kullanılan varak kâğıtları, piyasada hazır olarak satılmaktadır. Varak kâğıtlarının piyasada düz renklerde olanlarıyla farklı desenlerde hazırlanmış olanlarını bulmak mümkündür. Varak kâğıtlarının en önemli özelliği, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olmasıdır. Baskı esnasında, yapıştırıcı üzerine yerleştirilen varak kâğıdının yapışabilmesi ve fikse olabilmesi için yüksek sıcaklıklarda, basınç altında preslenmesi gerekir. Varak baskıdakullanılacak varak kâğıtlarının yüksek sıcaklık ve basınca dayanıklı olması gerekmektedir. 

Sentetik ve termoplastik elyaf dan oluşmuş mamüllere yaldızlı Varak , Varak Baskı kağıdının, yapıştırıcı ve ısı etkisi ile aktarılması işlemidir. Desen, baskı yapılacak kumaş yüzeyine önce yapıştırıcı ile tutturulur ve kurutulur. Ardından Varak , Varak Baskı kağıdı ile preslenir. Varak , Varak Baskı , taşıyıcı bir polyester film üzerine özel kaplama makinalarıyla boya ve alüminyum kaplanarak elde edilen, ilk zamanlarda daha çok matbaacılık sektöründe kullanılan ama son 30-40 yıldır da tekstil sektörüne giren bir kaplama malzemesidir. Varak , Varak Baskı filminin tekstil ve matbaa dışında cam, seramik, deri ve plastik malzemeler üzerinde de kullanım alanı vardır. Buradaki esas, taşıyıcı film üzerindeki kaplamanın bir termoplastik tutkal, ısı ve pres vasıtasıyla kumaş üzerine aktarılmasıdır. Son 15 senede Varak , Varak Baskı artık tekstilde aynen reaktif, pigment ve dispers boyalar gibi özellikle kumaşlara verdiği sıra dışı parlak ve metalik efektler dolayısıyla vazgeçilmez bir ürün olarak yerini almıştır. Son yıllarda tekstil Varak , Varak Baskı ları sadece altın ve gümüş rengi gibi dar bir alana sıkışmaktan çıkmış diğer renkleri de bünyesine aldığı gibi multicolor çok renkli Varak , Varak Baskı ların da üretimi başlamıştır. Bu Varak , Varak Baskı lar ayrıca metalize olan, olmayan ve parlak, mat ve yarı mat gibi özelliklerle çok geniş bir renk ve desen skalasına sahip olmuşlardır

VARAK , VARAK BASKI KAĞIDI ÖZELLİKLERİ

Varak , Varak Baskı baskıda, yapıştırıcı aktarılan kısma yapıştırılan ve deseni gösteren kâğıtlar (folyolar) kullanılır. Varak , Varak Baskı baskıda kullanılan Varak , Varak Baskı kağıtları, piyasada hazır olarak satılmaktadır. Varak , Varak Baskı kağıtlarının piyasada düz renklerde olanlarıyla farklı desenlerde hazırlanmış olanlarını bulmak mümkündür.
Varak , Varak Baskı kâğıtlarının en önemli özelliği, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olmasıdır. Baskı esnasında, yapıştırıcı üzerine yerleştirilen Varak , Varak Baskı kâğıdının yapışabilmesi ve fikse olabilmesi için yüksek sıcaklıklarda, basınç altında preslenmesi gerekir. Varak , Varak Baskı baskıda kullanılacak Varak , Varak Baskı kâğıtlarının yüksek sıcaklık ve basınca dayanıklı olması gerekmektedir.. Varak , Varak Baskı Uygulama Şartları

Varak , Varak Baskı Baskı Kağıtlarının transfer işlemi sıcak presler ile gerçekleştirilir. Preslenme sıcaklığı 120-200c derece arasında değişir. Preslenme sıcaklığı kullanılacak Varak , Varak Baskı kağıdının cinsine ve uygulanacak basınca göre belirlenir. Transfer İşleminde tercih edilen sıcaklık 160-180 c süre ise 15 sn dir. Kısaca uygulanacak tekstil prese yerleştirilir. Uygun görülen ısı, zaman ve basınç talimatları içerisinde transfer işlemi gerçekleştirilir. Genel olarak baskılı ürünün yıkama talimatı 40-60 c derecede ters çevrilip yıkanmasıdır. Transfer Varak , Varak Baskı baskıların yıkamaya ve kuru temizlemeye karşı dayanıklılıkları yüksektir.
Metraj baskı ile parça baskı metodlarının Varak , Varak Baskı ihtiyaçları; yapısı, formu, kaliteleri açısından farklılıklar göstermektedir. Piyasaya sunulan en yaygın Varak , Varak Baskı tipleri, toz Varak , Varak Baskı ve cilt Varak , Varak Baskı tır. Bunlar yapıları itibarı ile birbirinden farklı özelliğe sahiptir.
Varak , Varak Baskı Nerelerde Kullanılır?
1.Gece kıyafetleri ve fantezi kumaşlarda
2.Çanta ve şapka yüzeylerinde
3.Kartela ve değişik ilan materyallerinde
4.T-shirt, şapka ve mont yüzeylerinde
5.Deri giyim ve ayakkabı sektöründe
6.Açık ve koyu zemin tüm tekstil ürünlerinde kullanılır.

varak baskı, varak baskı makinası, varak baskılı kazak, varak baskı nedir, varak baskı makinesi, varak baskı yerleri, varak baskı kazak, varak baskılı triko, varak baskı çeşitleri, varak baskı firmaları

META TAGS : VARAK BASKI YÖNTEMLERİ, VARAK BASKI NEDİR, VARAK BASKI NASIL YAPILIR, VARAK BASKI YAPAN FİRMALAR

 

TOP