SÜBLİME BASKI TEKNİKLERİ

SÜBLİMASYON BASKI - DİJİTAL SÜBLİME

Süblimasyon Baskı Boya İçerisinde Bulunan Moneküllerin Polyester Üzerine Gaz Haline Dönüştürülerek Kumaşa Transfer Edilmesiyle Elde Edilen Baskı Türüdür. Süblimasyon Baskı Tekstil Sektöründe sadece polyester karışımlı kumaşlara yapılmaktadır. Günümüzde Polyester Karışımlı Kumaşlar Oldukça Fazla Kullanılmaktadır bu nedenle Süblimasyon baskı da Çoğukez Tercih Sebebidir.

Süblimasyon Baskı Kağıtları

CMYK ofset renk sistemi ile her türlü kumaş üzerine transfer yöntemi ile uygulanır. Dayanıklı bir baskı çeşididir. Süblimasyon baskıda kullanılan mürekkebin özelliği 180-220c derece ısıda pres uygulandığında gaz haline dönüşerek polimer kaplı yüzeyleri ve polyester dokuları boyamasıdır. Her türlü fotoğraf ve desenlerimiz çok kısa sürede transfere uygun hale getirilir.

Uygulama Şartları
Polyester kumaş baskılarında diğer transfer baskı teknolojilerinden farkı kumaşın dokusuna işleyerek yüzeyde hissedilmemesi ve yıkanmaya olan yüksek direncidir. Bu işlem ayrıca polyester+pamuk karışımlarda da yapılabilmektedir. Polyester tekstil ürünün presleme koşulları 200-220c derecede 30sn 3bar (düşük) basınçta gerçekleştirilir.

Nerelerde Kullanılır?
1.Polyester içerikli tüm tekstil ürünlerinde
2.İç dizaynından grafik dizaynına kadar olan uygulamalarda
3.Spor giyimde
4.Spor ekipmanlarda ve T-shirtlerde
5.Promosyonel ürünler olan kupa, rozet ve mıknatıslarda

Süblimasyon Baskı Nedir?

Süblimasyon (sublimation), sözcük anlamı olarak maddenin ısı uygulandığında katı halden aradaki sıvı hali atlayıp gaz haline geçerek baskı yapılacak ürüne geçme halidir. Sublimasyon teknolojisi, sistem kurulum maliyetleri, baskı kalitesi ve ürün çeşitliliği ile günümüzün en çok tercih edilen dijital transfer baskı sistemidir

Süblimasyon Baskı Nasıl Yapılır?

Süblimasyon baskı yapabilmek için bu sisteme uygun püskürtmeli yazıcı gerekmektedir. Bilgisayar üzerinden hazırlanan görsel yazıcıya gönderilir ve yazıcı püskürtme sayesinde mürekkebi (sublimasyon baskı mürekkebisüblime boya) transfer kâğıdına aktarılır. Transfer kâğıdı Süblimasyon baskıda kullanılan özel bir kâğıttır ve birçok çeşidi vardır. Baskı yapılmak istenen Süblimasyon ürün üzerine transfer kâğıdı arasında hiç hava kalmayacak şekilde yerleştirilir. Ürüne uygun Süblimasyon baskı makinesine uygun sıcaklık ve basınç ile ayarlanarak işlem tamamlanır.

Sonuç olarak hazırlanan görsel kağıda kağıttaki baskı ürüne aktarılır. Baskı yapılacak ürünlerin Süblimasyon uygun olması gerekmektedir. Yani ürünün baskı yapılacak alanı polyester ya da polyester kaplama (sır) olması gerekmektedir.

Süblimasyon baskıda kullanılan malzemeler
- Süblimasyon baskı için üretilen püskürtmeli olarak tabir edilen yazıcı
-Transfer baskı kağıdı
-Transfer baskı makinesi
- Süblimasyon baskıya uygun polyester ya da polyester kaplamalı ürün
- Süblimasyon baskı ürün için gerekli ise baskı aparatları

Özel olarak satılan Süblimasyon mürekkepleri ile yapılan transfer baskıda oluşan kimyasal reaksiyon bu şekilde gerçekleşir. Süblimasyon boyaları, mürekkep içerisinde mikroskobik boyutlarda katı halde bulunur. Bu boyalar mürekkep püskürtmeli bir yazıcı ile özel bir transfer baskı kağıdı üzerine ters olarak yazdırılır, Çıktısı alnınan görseller istenilen malzemeye göre transfer makinasında ortalama 200 derecede baskı yapılacak malzemenin üzerine konularak malzeme özelliğine göre süresi ayarlanıp preslenir. Bu esnada kağıt üzerindeki boya malzeme üzerinde bulunan özel kimyasal madde olan polyester katmanına karşı reaksiyon göstererek gaz halini alıp katmanın altına enjekte olur.

META TAGS : SÜBLİMASYON BASKI - DİJİTAL SÜBLİME NEDİR, DİJİTAL SÜBLİME NASIL YAPILIR, DİJİTAL SÜBLİME TEKNİKLERİ, DİJİTAL SÜBLİME YAPAN FİRMALAR

TOP