TRANSFER BASKI

TRANSFER BASKI

TRANSFER BASKI Kâğıda aktarılmış süblime olma (yani ısı etkisiyle buharlaşma) özelliğindeki boyar maddenin ısı ve basınç etkisi ile kumaşa transferi işlemidir. Transfer baskı kâğıtlarının basılmasında boyar maddenin buhar basıncı, difüzyon katsayısı(maddelerin çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçişi), süblime temperatürü (170–230°C), molekül ağırlığı (<400) dikkate alınarak seçilmesi gerekir.

Transfer Baskı Kağıtları

CMYK ofset renk sistemi ile her türlü kumaş üzerine transfer yöntemi ile uygulanır. Dayanıklı bir baskı çeşididir. Transfer baskıda kullanılan mürekkebin özelliği 180-220c derece ısıda pres uygulandığında gaz haline dönüşerek polimer kaplı yüzeyleri ve polyester dokuları boyamasıdır. Her türlü fotoğraf ve desenlerimiz çok kısa sürede transfere uygun hale getirilir.
Uygulama Şartları
Polyester kumaş baskılarında diğer transfer baskı teknolojilerinden farkı kumaşın dokusuna işleyerek yüzeyde hissedilmemesi ve yıkanmaya olan yüksek direncidir. Bu işlem ayrıca polyester+pamuk karışımlarda da yapılabilmektedir.Polyester tekstil ürünün presleme koşulları 200-220c derecede 30sn 3bar(düşük) basınçta gerçekleştirilir.

Nerelerde Kullanılır?
1.Polyester içerikli tüm tekstil ürünlerinde
2.İç dizaynından grafik dizaynına kadar olan uygulamalarda
3.Spor giyimde
4.Spor ekipmanlarda ve T-shirtlerde
5.Promosyonel ürünler olan kupa, rozet ve mıknatıslarda

Transfer Baskı Nedir?
Transfer baskı , sözcük anlamı olarak maddenin ısı uygulandığında katı halden aradaki sıvı hali atlayıp gaz haline geçerek baskı yapılacak ürüne geçme halidir. Sublimasyon teknolojisi, sistem kurulum maliyetleri, baskı kalitesi ve ürün çeşitliliği ile günümüzün en çok tercih edilen dijital transfer baskı sistemidir

Transfer Baskı Nasıl Yapılır?
Transfer baskı yapabilmek için bu sisteme uygun püskürtmeli yazıcı gerekmektedir. Bilgisayar üzerinden hazırlanan görsel yazıcıya gönderilir ve yazıcı püskürtme sayesinde mürekkebi (sublimasyon baskı mürekkebi – süblime boya) transfer kâğıdına aktarılır. Transfer kâğıdı Transfer baskıda kullanılan özel bir kâğıttır ve birçok çeşidi vardır. Baskı yapılmak istenen Transfer ürün üzerine transfer kâğıdı arasında hiç hava kalmayacak şekilde yerleştirilir. Ürüne uygun Transfer baskı makinesine uygun sıcaklık ve basınç ile ayarlanarak işlem tamamlanır.
Sonuç olarak hazırlanan görsel kağıda kağıttaki baskı ürüne aktarılır. Baskı yapılacak ürünlerin Transfer uygun olması gerekmektedir. Yani ürünün baskı yapılacak alanı polyester ya da polyester kaplama (sır) olması gerekmektedir.

Transfer Baskı Çeşitleri
Su Bazlı Transfer Baskı , Plastisol Transfer Baskı , Süblimasyon Serigraf Transfer Baskı , Transfer Baskı Etiket , Varak Transfer Baskı , Flok Transfer Baskı , Kabartma Transfer Baskı , Soft Transfer Baskı , Eva Transfer Baskı , Reflektör Transfer BaskıPvc Transfer Baskı , Emboss Transfer Baskı , Patch Transfer Baskı , Mika Transfer Baskı

META TAGS : TRANSFER BASKI NEDİR, TRANSFER BASKI NASIL YAPILIR, TRANSFER BASKI YÖNTEMLERİ, TRANSFER BASKI YAPAN FİRMALAR

 

TOP