SİM BASKI

SİM BASKI

SİM BASKI

Sim (Glitter), günümüz tekstil baskı sektöründe yaygın olarak kullanılmakta olan bir süsleme objesidir. Görünüm olarak yaldız, sedef ve sim baskı birbirine benzerler ve ayırt etmek bazen zordur. Sim baskı, görünümleri yakın bile olsa diğerlerinden daha parlak ve ışıltılı bir efekt vermektedir. Ürünlere zengin bir görsellik katan simler ile uygulama şekline göre değişkenlik gösteren çalışma metotları mevcuttur.Temel olarak iki metot uygulanmaktadır:
1. Zemin üzerine uygulanan ve istenilen deseni oluşturan pat üzerine serpme yöntemi ile uygulanmaktadır.
2. Şeffaf pat içine %15 ila %30 oranlarında karıştırılarak istenilen desende hazırlanmış kalıplardan geçirilip basılarak uygulanmaktadırlar.
Fakat tüm farklı yöntemleri bir üst başlık altında toplarsak, uygulamalarda genel olarak ortak bazı önemli sonuçlar hedeflenmektedir.
• Simleri uygulanacağı yüzeye iyi bir şekilde sabitlemek.
• Simlerin parlaklık ve renklerinde hiç kayıp olmaması.
• Ürünün kullanımı esnasında transfer olan yüzeyden, dökülmemesini sağlamaktır.
Sim, baskı patında kullanılan yapıştırıcının kalitesiyle ve sonrasında yapılan fikse işlemiyle kumaşa ne kadar iyi bağlanırsa yapılan baskının yıkama ve sürtünme haslıkları da o kadar iyi olacaktır. Simler genel olarak, polyester film üzerine tutturulmuş metalik boyalardan oluşan bir yapıya sahiplerdir. Altıgen kesitleri sayesinde cazip bir parlaklık ve ışıltı özelliği kazandırmaktadırlar.

Pat ile Karıştırılmış Sim Baskının Yapılışı

Sim baskı patını aktarmada kullanılan baskı kalıpları düz baskıda kullanılan kalıplarla aynıdır. Ancak geniş gözenekli ipek (23 No) ile yapılmış, önceden deseni oluşturulmuş hazır kalıplar kullanılmaktadır. Sim baskı yapılacak kumaş, baskı masasına yerleştirilir. Kumaş, baskı esnasında kaymaması için yapıştırıcıyla masaya sabitlenir. Baskı kalıbı kumaşın üzerine yerleştirilir. Hazırlanan simli baskı patı, kalıbın iç kısmına döküldükten sonra ragle yardımıyla baskı işlemi yapılır. Uygulanacakları yüzeye tutunmaları yapıştırıcı patlar yardımıyla sağlanmaktadır. Farklı beklentiler ve müşteri taleplerine göre de değişik özelliklerdeki patlar ile çalışmak zorunluluğu doğmaktadır. Her farklı özellikteki pat için de proseste dikkat edilmesi gereken belirli kriterler vardır. Bu kritik noktalara dikkat edilmezse, simlerden beklenen pırıltılı görselliğin tam olarak elde edilememesinin yanı sıra, uygulandığı yüzeylerdeki kalıcılığı da yeterli seviyede olamamaktadır.
Bu nedenlerle, transfer esnasında kullanılan patlar için uygulama şartlarının şu şekilde yapılması tavsiye edilir: Su bazlı patlarda; 160-170 ºC ve 5 dakika fikse işlemi.

Serpme Sim Baskı
Bu baskı şeklinde de önceden deseni oluşturulmuş hazır kalıplar kullanılmaktadır. Sim baskı yapılacak kumaş, baskı masasına yerleştirilir. Baskı kalıbı kumaşın üzerine yerleştirilir. Baskı patı, kalıbın iç kısmına döküldükten sonra, hazırlanmış olan desen şeklinde ragle yardımıyla kumaş üzerine aktarılır. Daha sonra pat ile oluşturulan desen üzerine istenilen renkte sim tozları dökülür. Pat üzerine tutunamayan simler daha sonra kumaş üzerinden silkelenerek alınır. Serpme yöntemiyle oluşturulan sim baskı desenleri, pat ile karıştırılmış olan sim ile yapılan baskıya göre daha parlak görünüm verirler fakat zemine tutunmaları nispeten daha zayıf olmaktadır.

SİM TOZU
Halk arasında çoğunlukla makyaj ya da sahne kostümlerini süsleme amacıyla kullanılan sim, esasında çok yüklü miktarda baskı sanayinde kullanılmaktadır. Renklendirilmiş polyester filmlerin, belli çaplarda kesilmesiyle elde edilmektedir. Daha sonra serpme ya da tutkala karıştırılarak istenilen zemine uygulanması sağlanmaktadır.
Solvent bazlı ya da su bazlı tutkalla uygulanabilen glitter, fırında yüksek ısıda (150-160C) ve uzun süre (5dk) kalarak tutkalı kurutulacağı için, hem solvente hem de ısıya karşı mukavemetli olması gerekmektedir. Bu şartlarda parlaklık kaybı yaşanmamalıdır.

GEREKLİ EKİPMANLAR
Tutkal içine karıştırıldığında, serigraf kalıplarında tıkanma yapmaması için doğru mesh seçimi yapılmalıdır. İşlem sonrası, tutkalın kurutulması için, fikse fırını gerekmektedir.

YARDIMCI MALZEMELER
Varak baskının uygulanması ve bir materyale uygulanması için, varak tutkalı gereklidir. Su bazlı ve plastik bazlı tutkal klasik yöntemlerde (serigrafi ve rotasyon baskı), solvent bazlı tutkal ise smog baskıda kullanılmaktadır. Tutkal etkisi de oluşturan lazer kağıdı da, genellikle deri üzerine uygulanan, ancak her türlü tekstil üzerine de sorunsuz uygulanmasıyla iyi bir alternatiftir.
*Tutkal ve varağın uyuşması, genel olarak baskıda aranan yıkama haslığının yüksek olması için gereken en önemli özelliktir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

ÖZELLİK AÇIKLAMA
Kalınlık 35mikron
Çap Altıgen kesimde 1/128″ (0,008″) ya da 1/64″ (0,015″)
Paketleme 1kg, 5kg ve 25kg
Yıkama Haslığı Kullanılan tutkalla doğru orantılı
Işık Haslığı Direkt güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır
Sürtünme Haslığı Şekli nedeniyle (pütürlü yüzey) düşük
Uygulama Sıcaklığı Tutkalın fikse edilmesi esnasında 150-160C aşılmamalıdır

Sim baskı, sim baskı tutkalına sim karıştırıldıktan sonra baskı kalıbıyla kumaşa aktarılan özel bir baskı çeşididir. Sim baskının görünüşü, üzerindeki simlerden dolayı parlak ve canlıdır. Görünüş olarak yaldız, sedef ve sim baskı birbirine çok benzer ve ayırt etmek zordur. Sim baskıyı elinize bulaşan simlerden ayırt edebilirsiniz. Sim baskıda baskıya renk veren, kullanılan simdir. Üretici firmaların çok geniş sim renk paleti mevcuttur. Sim, baskı patında kullanılan yapıştırıcı ve sonrasında yapılan fikse işlemiyle kumaşa ne kadar iyi bağlanırsa yapılan baskının yıkama ve sürtünme haslıkları da o kadar iyi olacaktır. Kullanım esnasında simlerin dökülmesi ya da bulaşması azalacaktır.

Sim Baskı, Tek renk sim baskı, çift renk sim baskı, Fantazi kumaş baskı, Gelinlik kumaş baskı, Abiye kumaş baskı, Dalya sıvama baskı, Drape baskı, Duvak baskı, Rahibe Baskı, Flok baskı, çift desenli flok baskı, Brode sim baskı, Varak baskı, flok sim baskı, kristal tül sim baskı, Organze sim baskı, Brillant baskı, sim boncuk baskı, kına gecesi duvak baskı, sünnet kıyafeti kumaş baskıları, sim baskılı duvak, havyar boncuk baskı, analı kızlı flok baskı, çift desenli sim, çift desenli boncuklu sim baskı, çift desenli flok baskı, sim baskı makinası, sim baskı makina parkuru, sim baskı nasıl yapılır? Hep sinin cevabı uzman kadromuzla sim baskı firmamız ürün kalitemizi sizlere sunmaktayız. Sim Baskı , Glitter 

Sim Baskı , glitter, günümüz tekstil baskı sektöründe yaygın olarak kullanılmakta olan bir süsleme objesidir. Görünüm olarak yaldız, sedef ve Sim Baskı ,glitter birbirine benzerler ve ayırt etmek bazen zordur. Sim Baskı Glitter, görünümleri yakın bile olsa diğerlerinden daha parlak ve ışıltılı bir efekt vermektedir.
Sim Baskı , glitter baskı patında kullanılan yapıştırıcının kalitesiyle ve sonrasında yapılan fikse işlemiyle kumaşa ne kadar iyi bağlanırsa yapılan baskının yıkama ve sürtünme haslıkları da o kadar iyi olacaktır. Simler genel olarak, polyester film üzerine tutturulmuş metalik boyalardan oluşan bir yapıya sahiplerdir. Sim Baskı , glitter Altıgen kesitleri sayesinde cazip bir parlaklık ve ışıltı özelliği kazandırmaktadırlar.
Sim Baskı , glitter Uygulanacakları yüzeye tutunmaları yapıştırıcı patlar yardımıyla sağlanmaktadır. Farklı beklentiler ve müşteri taleplerine göre de değişik özelliklerdeki patlar ile çalışmak zorunluluğu doğmaktadır. Her farklı özellikteki pat için de proseste dikkat edilmesi gereken belirli kriterler vardır. Bu kritik noktalara dikkat edilmezse, simlerden beklenen pırıltılı görselliğin tam olarak elde edilememesinin yanı sıra, uygulandığı yüzeylerdeki kalıcılığı da yeterli seviyede olamamaktadır..
Sim Baskı , glitter Uygulama Şartları
Uygulaması 150-160c derecede 10sn 4bar (normal) basınç ile gerçekleştirilir. Dikkat edilmesi gereken nokta presleme işleminden sonra kağıdın ılık açılmasıdır
Nerelerde Kullanılır?
1.Gece kıyafetleri
2.Deri giyim ve fantezi kumaşlar
3.Çanta T-shirt ve şapka yüzeylerinde
4.Ayakkabı v.b.
5. Açık ve koyu zemin tüm tekstil ürünlerinde kullanılır
Sim Baskı, glitter, Tek renk sim baskı, çift renk sim baskı, Fantazi kumaş baskı, Gelinlik kumaş baskı, Abiye kumaş baskı, Dalya sıvama baskı, Drape baskı, Duvak baskı, Rahibe Baskı, Flok baskı, çift desenli flok baskı, Brode sim baskı, Varak baskı, flok sim baskı, kristal tül sim baskı, Organze sim baskı, Brillant baskı, sim boncuk baskı, kına gecesi duvak baskı, sünnet kıyafeti kumaş baskıları, sim baskılı duvak, havyar boncuk baskı, analı kızlı flok baskı, çift desenli sim, çift desenli boncuklu sim baskı, Metraj Flok Baskı, çift desenli flok baskı, Sim Baskı , glitter, sim baskı makina parkuru, sim baskı nasıl yapılır? Hep sinin cevabı uzman kadromuzla sim baskı firmamız ürün kalitemizi sizlere sunmaktayız.
Her müşterimize çözüm ortağı olarak yaklaşan kurumumuz, kendisinden beklenen kalite ve hizmetin ötesinde tutum sergileyerek kısa sürede vazgeçilmez olmayı başarmıştır. Gelinlik, damatlık, abiye ve günlük giyim, ayakkabı ve çanta ,sünnet kıyafetleri ve çocuk giyim, döşemelik ve dekorasyon alanlarında geniş ürün yelpazemizle hizmet vermekteyiz

 

META TAGS : SİM BASKI NEDİR, SİM BASKI NASIL YAPILIR, SİM BASKI TEKNİKLERİ , SİM BASKI YAPAN FİRMALAR

 

TOP