KABARTMA BASKI - PUFF BASKI

KABARTMA BASKI - PUFF BASKI

KABARTMA BASKI

Kabartma baskı, kumaşa farklı efekt kazandıran özel baskılardan biridir. Patın kumaşa aktarılması pigment boyar maddelerle baskı gibidir ancak fiksesi ve baskının görünüşü farklıdır. Kabartma baskı; kabartma baskı patına boyar madde karıştırıldıktan sonra kalıpla kumaşa aktarılan ve fikseyle patın kabartılmasıyla elde edilen özel bir baskı çeşididir. Kabartma baskının yıkama ve sürtme haslıklarının yüksek olması istenir. Baskı yapılan bölgenin, kumaşın yüzeyinden yüksek olması sebebiyle sürtünmesi kolaylaşacağından baskıda dökülmelerin meydana gelmemesi için sürtünme ve yıkama haslığının yüksek olması istenir. Kabartma baskı tanınması en kolay baskılardan biridir. Baskı yüzeyine dokunulduğunda baskı kumaştan daha yüksekte ya da kabarmış, şeftali kabuğuna dokunulmuş hissi verir.

Kabartma Baskı - Puff Baskı

Kabartma Baskı , puff ,Solvent içinde çözünebilen sentetik polimerlerin kıvamlaştırıcı ve diğer kimyasal maddeleri içeren patlarla yapılır. Kabartma Baskı , puff Tüm baskı yöntemleri ile Kabartma Baskı , Puff uygulanabilir.Kabartma Baskı , puff patlarına metal ve sedef tozları ilave edilerek, farklı görünüşlere sahip kabartma baskı , puff kağıtları elde edilir.

Kabartma Baskı - Puff Baskı Uygulama Şartları
Kabartma Baskı , puff baskı kağıtlarının uygulanması oldukça basit ve kolaydır. Kabartma Baskı , puff baskı uygulanacak zemin prese yerleştirilir. 150-160c derecede, 10sn, 3bar (hafif basınç) uygulanıp taşıma kağıdı sıcakken açılır.Kabartma Baskı , puff baskılar asla ön yüzden direk olarak ütülenmemelidir. Daima baskılı kısım üzerine bir bez koyarak yada ters çevirerek ütülenmeli ve yıkanmalıdır.

Kabartma Baskı - Puff Baskı Nerelerde Kullanılır?
1.Bebe giysileri
2.Mutfak önlükleri ve el bezleri
3.T-shirt ve iç giyim
4.Çanta, şapka ve çorap yüzeylerinde
5.Açık ve koyu zemin tüm tekstil ürünlerinde kullanılır
Kabartma Baskı , puff, kumaşa farklı efekt kazandıran özel baskılardan biridir. Patın kumaşa aktarılması pigment boyar maddelerle baskı gibidir ancak fiksesi ve baskının görünüşü farklıdır. Kabartma Baskı , puff; kabartma baskı patına boyar madde karıştırıldıktan sonra kalıpla kumaşa aktarılan ve fikseyle patın kabartılmasıyla elde edilen özel bir baskı çeşididir. Kabartma baskının yıkama ve sürtme haslıklarının yüksek olması istenir. Baskı yapılan bölgenin, kumaşın yüzeyinden yüksek olması sebebiyle sürtünmesi kolaylaşacağından baskıda dökülmelerin meydana gelmemesi için sürtünme ve yıkama haslığının yüksek olması istenir. Kabartma baskı tanınması en kolay baskılardan biridir. Baskı yüzeyine dokunulduğunda baskı kumaştan daha yüksekte ya da kabarmış, şeftali kabuğuna dokunulmuş hissi verir.

META TAGS : KABARTMA BASKI NEDİR, KABARTMA BASKI NASIL YAPILIR, KABARTA BASKI TEKNİKLERİ, KABARTMA BASKI YAPAN FİRMALAR

TOP