EMPRİME BASKI YÖNTEMLERİ

EMPRİME BASKI

Emprime baskıyı genel olarak anlatacak olursak değişik renkte boya kullanarak kumaş üzerine desen ve zemin basma işlemidir diyebiliriz. Bu işlemi gören yün, ipek yada benzeri kumaş, t-shirt baskı, su bazlı, aşındırma, plastik, trikromi ve ısı transferi gibi çeşitli boya ve teknikler kullanılarak yapılmaktadır.
Emprime baskı el ile yapılan baskı türüdür. El baskısına emprime baskı denir. Tahta kalıp ile yapılır. Emprime baskı için serigrafi boyası kullanılır. Alpaka , raşel, saten , polyester, pamuklu kumaş gibi malzemelere uygulanabilir.

Emprime baskı tekniği ilk çıkan baskı çeşitlerindendir. Emprime kalıp ve ipek ile yapılır. Öncelikle baskı alanı kadar bir kalıp hazırlanır ve sonra bu kalıba gergin olacak şekilde ipek döşenir. Emprime baskı için artık kalıp hazırdır. Bu aşamadan sonra basılacak olan logo veya desenin folyosu çıkartılır ve kalıba yerleştirilir. Bu aşamadan sonra emprime boyası kalıbın üzerine dökülür ve rakle ile baskıya geçilir. Emprime baskılar da resim baskısı yapılamaz. Deglade yani renk geçişleri yapılamaz. Bu baskı türü emprime baskı da sadece standart renkler basılır.

 

TOP