EMBOSS BASKI

Silindir gofre tekniği sıcak kabartmalı çelik desen silindirini presle kumaşların üzerine uygulayarak kumaşları kabartma yöntemidir. Bu yıllardır uygulanan çok eski bir tekniktir ve kumaşı kabartma özelliği oldukça düşüktür. Son yıllarda 3 boyut modasının dalga dalga gelmesiyle kumaşlar üzerindeki kabarık efektlerde daha yüksek, daha hissedilebilen 3 boyutlu efektler istenmeye başlanmıştır.
Metraj Pres Emboss 3 Boyutlu Gofre makinesı bu doğrultuda geliştirilmiş silindir tipi olmayan, flat tipi olan bir makinedır. Aynen bir tost makinesının ekmeği ezmesi misalinde olduğu gibi, bu makine polyester kumaşı üzerindeki erkek ve dişi kalıbın arasında ısıyla beraber presleyerek normal silindir gofrelerde asla göremeyeceğiniz çok yüksek kabartma efektleri ortaya çıkartmaktadır. Elde edilen kumaşlar başta giyim ve döşemelik olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

Emboss Baskı patı, reçetede yer alan kimyasal maddelerin karıştırılmasıyla elde edilen karışımdır. Renksiz ve şeffaf görünümlüdür. Emboss Baskı patını renklendirmek için pigment boyar maddeler kullanılabilir. Beyaz kullanılmak istenirse içerisine matweiss karıştırılmalıdır. İşletmeler Emboss Baskı patını kendileri hazırlayabildikleri gibi baskı kimyasalları üreten firmalardan hazır olarak da alıp kullanabilmektedir. Baskı yapılacağı zaman pata matweiss ya da boyar madde karıştırılarak renklendirilebilir. İlave edilen matweiss kumaş yüzeyine dolgu yaparak baskının gözeneklere girip dağılmasını engelleyerek daha net baskılar elde edilmesini sağlar.

Emboss (gofre) Tekniği

İngilizce bir kelime olan emboss (gofre) Türkçe’de; Fiil olarak kullanıldığında; kabartma ile işlemek, çekiçle dövmek, kabartma yapmak” anlamına gelmektedir.Silindir gofre tekniği sıcak kabartmalı çelik desen silindirini presle kumaşların üzerine uygulayarak kumaşları kabartma yöntemidir. Bu yıllardır uygulanan çok eski bir tekniktir ve kumaşı kabartma özelliği oldukça düşüktür. Son yıllarda 3 boyut modasının dalga dalga gelmesiyle kumaşlar üzerindeki kabarık efektlerde daha yüksek, daha hissedilebilen 3 boyutlu efektler istenmeye başlanmıştır. Metraj Pres Embos 3 Boyutlu Gofre makinesı bu doğrultuda geliştirilmiş silindir tipi olmayan, flat tipi olan bir makinedır. Aynen bir tost makinesının ekmeği ezmesi misalinde olduğu gibi, bu makine polyester kumaşı üzerindeki erkek ve dişi kalıbın arasında ısıyla beraber presleyerek normal silindir gofrelerde asla göremeyeceğiniz çok yüksek kabartma efektleri ortaya çıkartmaktadır. Elde edilen kumaşlar başta giyim ve döşemelik olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. 5 adet makinemız ve çok sayıda desen çeşitliliğimizle konusunda lider olan firmamız siz değerli müşterilerine hizmet vermekten mutluluk duyacaktır.
İki şekilde emboss (gofre) yapılabilir.

1. Emboss (gofre) mürekkep ve renkli emboss (gofre) toz (pudra) beraber kullanarak yapılır.
2. Pigment mürekkep ve şeffaf emboss (gofre) toz (pudra) beraber kullanarak yapılır.
İlk önce emboss (gofre) mürekkep ve renkli emboss (gofre) toz ile yapılan yöntemi deneyelim.
Görselinizin üzerine emboss (gofre) mürekkebini sürün ve kağıda basın..

Emboss (gofre) baskı, kumaş reçetede yer alan kimyasal maddelerin karıştırılmasıyla meydana gelen karışımdır. Renksiz ve şeffaf bir görüntü elde edilir. Emboss (gofre) Baskı patını renklendirmek için pigment boyar maddeler kullanılabilir. Beyaz kullanılmak istenirse içerisine matweiss karıştırılmalıdır.
İşletmeler Emboss (gofre) Baskı patını kendileri hazırlayabildikleri gibi baskı kimyasalları üreten firmalardan hazır olarak da alıp kullanabilmektedir.
Baskı yapılacağı zaman pata matweiss ya da boyar madde karıştırılarak renklendirilebilir. İlave edilen matweiss kumaş yüzeyine dolgu yaparak baskının gözeneklere girip dağılmasını engelleyerek daha net baskılar elde edilmesini sağlar.
Gofre Baskı Bir diğer adı olan kabartma (emboss (gofre)) baskıdır. Bir çok kumaş türüne uygulanabilinen bu baskı tekniği ile kumaşda kalıcı ve yıkama garantili bir kabartma oluşturulmaktadır. Kabartmada kullanılan kimyasal ilaçlarımız tüm testlerden olumlu sonuc vermiş olup gerek iç gerekse dış ticaret ile herhangi bir sıkıntı oluşturmamaktadır.
Gofre baskı yada diğer adı ile kumaş kabartma baskı, çocuk yada büyük beden tekstilinde isteğe uygun ölçülerde dişili erkekli klişe yardımı ile yapılmaktadır. Kumaşa herhangi bir zarar vermemektedir.
Emboss (gofre) baskının, uygulandığı alanlar, Kot pantolon kabartma, cep kabartma, penye kabartma, 3 iplik kumaş kabartma, şardonlu yada şardonsuz kumaş kabartma, Deri etiket kabartma.

 

META TAGS : EMBOSS BASKI NEDİR, EMBOSS BASKI TEKNİKLERİ, EMBOSS BASKI NASIL YAPILIR, EMBOSS BASKI YAPAN FİRMALAR

 

 

TOP