TRANSFER BASKI HAKKINDA BİLGİLER

Transfer Baskı , görüntüyü bir yüzeyden diğerine kalıcı olarak aktarmak için kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde bu süreç çoğunlukla tasarımları tişört veya diğer giysiler üzerine aktarmak için kullanılmaktadır. Bazen Transfer Baskısını ekran baskısı veya cad kesimli vinil gibi diğer baskı tekniklerinden ayırmak zordur. Ayıran şey, görüntüyü ayarlamak için sonunda ısının uygulandığı tek baskı tekniği olması gerçeğidir.

Transfer baskısı nereden geliyor?
Transfer Baskısı, ilk önce giyim eşyalarını değil seramiği süslemek için geliştirildi. Teknik, İngiltere'de 1750'li yıllarda doğdu ve Avrupa'nın diğer bölgelerine hızla yayıldı. O zamanlar işlem, dekoratif bir unsurla oyulmuş bakır veya çelik bir plaka ya da merdaneyi içeriyordu. Makaranın veya plakanın yüzeyi mürekkeple kaplanır ve daha sonra istenilen parçanın üzerine bastırılır veya yuvarlanırdı. Herhangi bir yolla kolay bir prosedür değildi (ama eğlenceliydi), ancak el boyamadan daha hızlıydı ve sonuç yeterince benzerdi.
Günümüzde çoğunlukla kullanılan teknik olan Termal Transfer Baskı çok daha sonrasına kadar gelmedi. ABD'de 1940'ların sonlarında SATO adlı bir şirket tarafından icat edildi.

TİŞÖRT TRANSFER BASKIYaşamdaki her şeyde olduğu gibi, Transfer Baskı'nın avantajları ve dezavantajları vardır.

İyi tarafta: Oldukça basittir, ekipman özellikle DTG yazıcılarına kıyasla nispeten ucuzdur ve yüksek kaliteli ve karmaşık görüntüler üretebilir. Ayrıca, tam renkli baskılar için en iyi tekniklerden biridir.

Kötü tarafta: Diğer prosedürlerden daha yavaştır (el boyamadan daha hâlâ daha hızlıdır), hangi kumaş türleri üzerine baskı yapılabileceği konusunda sınırlamalar vardır; yüksek sıcaklıklara duyarlı olanlar, daha koyu renk tonlarının çoğaltılması için bazı kısıtlamalara tabi olabilir.

Resim seçimi
Transfer baskıları için neredeyse tüm görüntüleri seçebilirsiniz. Aktarma şekli her karmaşık (bir çok renkle) ve basit (bir kaç renkle) resimlerin yazdırılmasını sağlar. Tasarımın giysi yerine önce kağıda basıldığı gerçeği sayesinde, DTG' ye kıyasla "bulanıklaşan" daha fazla görünüme sahip olmasına karşın daha karmaşık ayrıntıları gösterebilir . Diğer yazdırma tekniklerinde olduğu gibi, mümkün olan en iyi sonucu sağlamak için orijinal dosyanın yüksek kalitede (300 dpi) olması önerilir.
Isı transferi
Tasarım seçildikten sonra, giysinin üzerine yerleştirilen özel bir ısı transfer kağıdının üzerine basılmıştır. Kağıt daha sonra bir ısı presi kullanarak kumaşa karşı ezilir. Isı işini yapmak için gerekli olan süre içinde bu şekilde bırakılır. Gerekli süre dolduktan sonra basın kaldırılır ve giysi soğumak için yalnız bırakılır. Her şey yolunda gittiyse, kaliteli bir iş çıkartmış olmalısınız.
Aktarım baskısı nasıl işliyor?
Çoğu profesyonel T-shirt yazıcıları günümüzde basit demirleme yönteminin daha karmaşık bir sürümünü kullanıyor ancak temel bilgiler hala aynı. Olanlar, ısı transfer makinesinin doğru miktarda basıncı bırakması, giysiyi yerinde tutması ve renk pigmentlerinin bir yüzeyden diğerine aktarılmasına izin veren tutarlı bir sıcaklığa sahip olmasıdır. Isı transferi kelimenin tam anlamıyla görüntüyü kumaşa eritir.
Isı Transfer Kağıdı
Kaliteli ısı transferi kağıdının kullanılması önerilir; çünkü bu, görüntüye daha kaliteli bir görünüm kazandıracak, daha uzun sürecek ve solmayacak, kanamayacak veya kabuğu soyacaktır. Ucuz kağıt profesyonel görünümlü baskılar için uygun değildir, çünkü kesilen yerin etrafında bir çizgi bırakabilir ve o giysiyi 'ev yapımı' hale getiren bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Yararları
• Ucuz
• Küçük miktarlar için iyi
• Karmaşık görüntüleri bir çok renk ve karmaşık tasarımlarla yazdırabilir
• Rengine bakılmaksızın herhangi bir kıyafet üzerine baskı yapılabilir
• Amatörler için kolay
• Temiz (ekran baskısı çok dağınık olabilir)

Dezavantajları
• Büyük miktarlar için pratik değil
• Farklı materyal türlerine baskı yaparken esnek değil
• Her tasarım birer birer kesilmelidir.

Daha detaylı bilgi için: https://blog.printsome.com/transfer-printing/

SIGN İSTANBUL 2017 GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrasya’nın en büyüğü 19. kez kapılarını açtı!

İFO Fuarcılık tarafından bu yıl 19.’su gerçekleştirilen Uluslararası Endüstriyel Reklam ve Dijital Baskı Teknolojileri Fuarı SIGN İstanbul, 31 ülkeden 410 firmanın katılımıyla, 04 Ekim Çarşamba günü kapılarını açtı. Alanında, Avrasya bölgesinin en büyük fuar organizasyonu olan SIGN İstanbul’da 3D hologram reklam uygulamalarından geniş ebat baskı makinelerine, araç giydirmeden tekstil baskıya, LED teknolojilerinden yeni nesil 3 boyutlu yazıcılara kadar onlarca farklı yenilik bir arada sergileniyor. Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nin 11-12 ve 14 numaralı salonlarında düzenlenen SIGN İstanbul 2017, 8 Ekim Pazar akşamına kadar ziyaret edilebiliyor.

Avrasya bölgesindeki endüstriyel reklam ve dijital baskı teknolojilerinin uluslararası buluşma adresi SIGN İstanbul, 4 Ekim 2017 Çarşamba günü 19. kez kapılarını açtı. Sahip olduğu ürün çeşitliliğiyle bu alanda bölgesinin en önemli ticari organizasyonu olarak kabul edilen fuarda Dijital Baskı, Tekstil Baskı, Sign Teknolojisi, Görsel İletişim, Led & Led Ekran, Endüstriyel Baskı, Promosyon ve 3D Baskı başlıkları altında en yeni ürün, teknoloji, makine, malzeme ve ekipmanlar bir arada sergileniyor.

Sektöre yön veren katılımcı firmaları, dünyanın dört bir tarafından gelen ziyaretçileriyle bu yıl 19. kez buluşturan SIGN İstanbul, başta tekstil üreticileri, reklam ajansları, KOBİ ve reklamveren firma temsilcileri, endüstriyel reklam üreticileri, dijital baskı merkezleri, makine ve malzeme üreticileri ile ithalatçıları, perakende malzeme satıcıları, matbaacılar, promosyoncular, kopyalama merkezleri, mimarlar, mühendisler ve akademisyenler olmak üzere ağırlıklı olarak karar verici pozisyonundaki profesyonelleri ve yatırımcıları ağırlıyor.

SIGN İstanbul 2017 ziyaretçilerini, araç giydirme şovlarından, yeni teknoloji sunumlarına kadar renkli bir fuar bekliyor…

8 Ekim Pazar akşamına kadar ziyarete açık olan SIGN İstanbul 2017 boyunca bir dizi renkli etkinlik ve sunum da gerçekleştiriliyor. Endüstriyel reklam uygulamaları ve 3D baskı teknolojilerindeki yenilikler ile endüstriyel reklam sektörünün güncel konularının başında gelen iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin zengin içerikli konferans programı, yeni nesil baskı teknolojilerinin sergilendiği 3D Printshow İstanbul özel bölümü, katılımcı firmaların sunumları ve workshop etkinlikleri fuar süresince ziyaretçileri bekliyor.

http://www.signistanbul.com/avrasyanin-en-buyugu-19-kez-kapilarini-acti-235.html

TOP