AŞINDIRMA BASKI TEKNİKLERİ

AŞINDIRMA BASKI

Aşındırma Baskı - ( Ronjan Baskı )

Aşındırma BaskıAşındırma baskısının esası boyalı bir kumaşın rengini basılı alanlarda tahrip etmektir. Bu neden bir ön boyamadan sonra, boyası fikse olmuş kumaşlar üstüne, içinde aşındırma maddesi denilen zemin boyasını tahrip eden kimyasal maddeler barındıran bir baskı patı ile baskı yapılır.
Böylece basılı alanlarda zemin boyasını tahribi ile beyaz figürler oluşur ki, buna beyaz aşındırma denir. Eğer baskı patı içine aşındırma maddelerine dayanıklı ve zeminden farklı renkte olan boyar maddeler eklenirse basılı alanlarda zemin boyasından farklı renkte figürler oluşur ki buna da renkli aşındırma denir.
Aşındırma baskılar, şüphesiz ancak zemin boyası aşındırılabilir özellikte ise, yani aşındırma maddelerine karşı dayanıksız ise, yapılabilir. Örneğin Azoik boyalar, seçilmiş direkt boyalar, reaktif boyalar, selülozik elyaf için en çok kullanılan aşındırılabilir zemin boyalardır. Bu lifler üzerine renkli aşındırma yapmak için baskı patına ilave edilen aşındırma maddelerine karşı dayanıklı boyar maddeler ve seçilmiş pigment boyar maddelerdir.
Aşındırma baskı; boyalı bir kumaşın üzerine, içinde aşındırma maddesi dediğimiz zemin boyasını tahrip eden kimyasal maddeler bulunan bir baskı patı ile baskı yapılması ve baskı yapılan kısımdaki boyanın tahrip edilmesi ile elde edilen baskı çeşididir.

META KELİMELER : AŞINDIRMA BASKI, TEKSTİLDE AŞINDIRMA BASKI, AŞINDIRMA BASKI TEKNİKLERİ, AŞINDIRMA BASKI YÖNTEMLERİ, AŞINDIRMA BASKI YAPAN FİRMALAR. RONJAN BASKI

 

TOP